Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Podkrovní okna

Při výběru oken lidé zapomínají na to nejdůležitější

16. 11. 2020

Při výběru oken je důležité myslet hned na několik základních parametrů, které se ale mnohdy opomíjí. Poté, co se rozhodnete, jaký typ si vybrat, tedy zda si pořídit okno plastové, dřevěné, nebo hliníkové, už dále pravděpodobně řešíte jen případné úniky tepla, které oknem mohou procházet. Tím to ale rozhodně nekončí. Co skutečně dává oknům přidanou hodnotu, je také samotné sklo. Právě na jeho výběru záleží – některé si totiž umí poradit s nadměrným slunečním zářením, jiné vás zas ochrání před vloupáním nebo také hlukem. Na co přesně je dobré se při výběru okna, respektive skla, zaměřit, poradí Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.
Při výběru vhodného skla pro okna v budově, ať už pro rezidenční nebo komerční účely, si musíme hned na začátku položit základní otázku - a to, co od okna vlastně očekáváme. Chceme, aby nás ochránilo před přehříváním interiéru? Zabránilo průniku hluku z ulice? Bylo bezpečné a odolné proti nárazu či úderu? V první řadě se zaměřme na akustiku. „Sklo má spoustu různorodých vlastností, na které při výběru okna zapomínáme, a pak nám v běžném životě chybí. Nejčastěji je to znatelné na akustice,“ uvádí Michal Široký z Building Glass.

Před výběrem skla si musíme určit, co od skla chceme, ať už odstínění slunečního záření nebo odolnost
Před výběrem skla si musíme určit, co od okna chceme, ať už zmírnění hluku z ulice, nebo odolnost proti nárazu


Proč začínat akustikou

Akustika by měla být jednou z prvních věcí, kterou je nutné při výběru okna specifikovat. „Podcenění v tomto stádiu může mít dalekosáhlé následky. Akustický návrh zasklení totiž mimo jiné definuje požadavek na stavební hloubku skla a tedy sekundárně i hloubku rámu okna. Pokud se tedy návrh podcení nebo se provádí dodatečně, je možné, že na správné sklo jednoduše nezůstane dostatek místa,“ vysvětluje Michal Široký.

Sklo může mít několik vrstev

U jednoduchého jednovrstvého skla v zásadě platí pravidlo, že „Čím tlustší sklo, tím více zvuku se od něj odrazí. Jednoduché sklo je však možné použít prakticky jen při interiérovém skle, navíc v omezené míře,“ vysvětluje Michal Široký z Building Glass.  Jak je to s akustikou skla v okně? Při izolačním skle, tedy známém dvojskle, nebo dnes spíše již trojskle, se k prostupu hluku přidává vliv rezonance. Plyn, kterým je izolační sklo plněné, přenáší při některých frekvencích vibrace. Lepším řešením je použití laminovaných skel s akustickou PVB fólií. Ta totiž řeší i problém tzv. kritických frekvencí. Akustická fólie se v laminovaném skle nachází mezi jednotlivými skleněnými tabulemi. Není tak možná dodatečná montáž na již existující okna jednoduchým nalepením, jak je to třeba běžné při nalepování reklamních fólií.

 

Nezapomínejme na protisluneční ochranu

Dalším důležitým atributem pro výběr skla je propustnost světla. Ta ale jde ruka v ruce s prostupem tepla. Denní světlo je rozhodující pro pohodu uživatelů budov, současně však sklo s vysokým prostupem světla může způsobit přehřívání interiéru. „Světlo a teplo jsou dvě strany stejné mince a navrhnout ten správný poměr závisí i od očekávání zákazníka, protože jenom ten ví, jak si každodenní život takříkajíc za sklem představuje – co je ochotný snášet a co už ne. “ říká Michal Široký. Protisluneční skla mohou být dobrým pomocníkem zejména pro jižní strany domu a pro terasy -  letnímu přehřívání zabraňují a současně propustí dostatečné množství světla do interiéru. V zimě naopak zabrání nežádoucím únikům tepla.

Nejdůležitější vlastností skla je míra propustnosti světla
Dalším důležitým atributem skla je míra propustnosti světla

Díky sklu tak docílíte snížení zahřívání interiéru, skvělé tepelné izolace, úsporám za energie a samozřejmě budete mít dostatek světla v zimě i v létě. Nejvyšší modely protislunečních skel dokážou odrazit až dvě třetiny tepelné energie přicházející ze slunce a ochránit tak interiér před přehřátím. Je to zásluhou toho, že kraje okenní tabule jsou zevnitř pokovené, tedy potažené nízkoemisní vrstvou oxidu stříbra, která se nanáší katodovým rozprašováním.

Sklo musí být pevné a odolné

V poslední řadě je důležité při výběru skla dbát na jeho bezpečnostní požadavky z pohledu ochrany proti poranění osob nebo ochrany proti vloupání. Bezpečnostní skla se vyrábějí dnes různými technikami, přičemž nejběžnější jsou tzv. kalená a vrstvená neboli jinak řečeno laminovaná skla. Proces kalení spočívá v ohřátí skla na vysokou teplotu s následným prudkým ochlazením proudícím vysokotlakým vzduchem. Tím se během několika sekund ochladí povrch skla, ale vnitřní část zůstává teplá. Sklo tak získá vnitřní napětí, a tím i lepší vlastnosti. Oproti tomu laminované sklo je tvořeno tabulí skla spojenou speciální fólií, která sklu dává pevnost a pružnost. „Takové sklo sice praskne, ale nerozpadne se, nikoho nepořeže a drží svůj tvar. Opět zde platí, že když se na požadavek bezpečnosti myslí už zpočátku, je možné sklo v oknech navrhnout komplexně tak, aby výsledný produkt vyhovoval všem očekáváním zákazníka,“ uzavírá Michal Široký.


Štítky: Podkrovní okna, Podkrovní okna

Rozdělili jsme více než 45 článků nabitých informacemi o střechách do přehledných témat, která vám
rychle pomohou se v problematice vyznat. Nestrácejte čas hledáním a mějte vše na jednom místě.

Rubriky článků