Opravy krovů - Seriál krovy a dřevěné konstrukce
Nejčastější příčinou poškození krovu bývá špatná, netěsná nebo jinak porušená krytina střechy. Ta způsobuje, že zatékající voda je důvodem hnijících tesařských spojů, prasklých krokví, poškozených sloupků a vzpěr, nefunkčních zavětrovacích prvků. Nedojde-li včas k opravě této porušené krytiny, mohou být zasaženy i dřevěné prvky stropní konstrukce.
Pokud neodstraníme všechny zjištěné závady ajejich příčiny, nemůžeme se například pustit do zřizování obytného podkroví. Opravu musíme udělat včas, aby napadený krov neponičil a nezpůsobil vychýlení nebo prasknutí zdiva nebo jinou deformaci stavby.
O tom, zda je dřevo poškozeno, se přesvědčíme bud' poklepem (zdravé dřevo jasně zní) nebo navrtáním. Jedná-Ii se o poškození v malém rozsahu, můžeme prvek opravit nebo vyměnit. Jestliže je poškozena většina prvků v konstrukci krovu, je pracovně i ekonomicky výhodnější nahradit starý krov novým.
Při vyměňování jednotlivých dílů krovu platí zásada, že všechny prvky, které vyměňovaný dílec nese, musí být podchyceny a spolehlivě zajištěny.
a) Oprava prasklé krokve
Hmotnost sněhu, vichřice, ale také slabý profil krokve mohou způsobit její prasknutí. Je-li jinak krokev zdravá, nemusíme ji vyměňovat, stačí ji opravit.
Nejprve musíme prasklou krokev narovnat do původního sklonu.
Postupujeme tak, že na podlahu půdy položíme fošny nebo tlustší prkna a na ně podkladek z krátkého trámečku. Přes tento podkladek pomocí páky se zarážkami proti sklouznutí hranolku páčíme zdvihadlem prasklou krokev do původní polohy. Když je krokev ve správné poloze, podložíme ji v místě praskliny provizorní sloupkovou podpěrou a podložkou z prkna. Pak na krokev připevníme pomocí čtyř svorníků příložky z fošen tlustých 40 až 50 mm a 0,7 až I m dlouhých (obr. 1). Místo pákového zvedáku můžeme použít i ruční zvedák, tzv. hever. Práce s heverem je snadnější. Hever spočívá na fošně nebo na hranolku a klínem je zajištěn proti posunutí.
Obr.1. Oprava prasklé krokve
1-prasklina v krokvi, 2-páka, 3-podkladek, 4-zdvihadlo, 5-prkno, 6-zarážky proti sklouznutí, 7-podpůrný sloupek, 8-klíny, 9-příložky, 10-svorníky
Další info k tomuto tématu naleznete zde OSB desky z katalogu střešních prvků |
Jestliže krokev praskla proto, že byla poddimenzována, pak při zachování stejného druhu krytiny musíme vyměnit všechny krokve a pravděpodobně i další prvky, nebo vyměnit krytinu za lehčí.
Malou únosnost krokví prozrazuje i hřeben střechy a zvláště střešní plocha. Je-li zvlněná, neunesla hmotnost krytiny bez deformací.
b) Oprava nahnilé krokve
Je-li krokev částečně nahnilá, odřežeme poškozenou část až po zdravé dřevo a zpevníme ji z jedné nebo z obou stran příložkami. Takovéto poškození bývá obyčejně u okapu. Nové příložky musí sahat asi 700 mm na zdravou část krokve (obr. 2a, b). Místo přiložek můžeme novou část krokve spojit se starou částí přeplátováním (obr. 2c).
V případě, že je poškozena část krokve mezi pozednicí a vaznicí, osadíme vedle ní náhradní část krokve, kterou osadíme na pozednici i vaznici a spojíme ji se starým dřevem staré krokve svorníkem. Na spodní ploše nové části provedeme zářez pro osedlání na pozednici.
Je-li poškozena větší část krokve, raději starou krokev vyměníme za novou
Obr.2. a)oprava nahnilé krokve: 1-pozednice, 2-krokev, 3-porušená část
b)stav po opravě: 2-krokev, 4-oboustranné příložky
c)stav po opravě: 1-krokev, 2-nová spodní část krokve spojen přeplátováním se starou částí
c) Oprava nahnilé pozednice
Při krokvích poškozených hnilobou bývá často poškozena i část pozednice.
Buď poškozenou část pozednice odřežeme a nahradíme novou částí,nebo novou část pozednice položíme vedle staré na půdní nadezdívku.V tomto případě však musíme počítat s tím, že nová část pozednice musí být podložena výše, aby podporovala krokev (obr. 3).
Obr.3. Oprava porušení pozednice
a)před opravou, b) po opravě
1-pozednice, 2-porušená část, 3-rovina odříznutí části pozednice, 4-podložka pod novou částí pozednice, 5-nová část pozednice pevně spojená se starou částí, 6-nové osedlání staré(ale zdravé) krokve, 7-původní osedlání krokve
Další info a tipy k tomuto tématu naleznete zde |
d) Oprava dalších částí krovu
Na dalších obrázcích jsou uvedeny příklady oprav některých dalších krovových prvků, jako například prasklé vaznice (obr. 4), nahnilého zhlaví vazního trámu (obr. 5), porušeného spoje sloupku na vazním trámu (obr. 6) nebo oprava uhnilé latě (obr. 7).
Je-li hnilobou zasažen celý krov, je výhodnější celý jej snést a postavit nový.
Obr.4. Oprava prasklé vaznice: 1-prasklina, 2-svorník, 3-nové sedlo, 4-pásek, 5-sloupek
Obr.5. Oprava nahnilého zhlaví vazního trámu: a) porušený trám, b) oprava
1-vazní trám, 2-nahnilé zhlaví, 3-příložky, 4-svorník
Obr.6. Oprava spoje sloupku a vazního trámu
a) je uhnilá jen část sloupku, b),c) je uhnilý jen čep
1-zdravá část sloupku, 2-přeplátovaný nástavec, 3-špalíky, 4-úhelníky
Obr.7. Oprava poškozené latě: 1-krokev, 2-stará lať, 3-nová část latě, 4-prkénko přibité ke krokvi
Zesilování krovových dílců. Zvlněný hřeben střechy upozorňuje, že krov neunese krytinu bez deformace. Na tuto možnost pamatujeme, chceme-li lehčí krytinu nahradit krytinou těžší, např. krytinu jednoduchou krytinou dvojitou. Při výměně nebo zesilování jednotlivých prvků postupujeme opatrně, abychom neporušili těsnost krytiny.
Je-li dřevo zdravé a je třeba pouze zvýšit jeho únosnost, postačí zpravidla jednostranná nebo oboustranná příložka, kterou se mohou zpevnit nejen spoje, ale i ostatní části krovu. Připevňuje se svorníky, hmoždíky apod. (obr. 8).
Krov můžeme zdvihat, má-li jednoduchý půdorys a zachovalou konstrukci. Vždy však uvážíme, není-li jednodušší a levnější krov rozebrat a postavit znovu.
Obr.8. Zesílení porušených spojů příložkami: 1-příložka, 2-prkénko, 3-sloupek, 4-trám
Zdvihá-li se krov na delší budově, postupuje se po částech. Nejdříve se rozpojí krytina, sejmou se klempířské prvky a latě a uvolněné konce laťování se podloží.
Ve zdvihané části se shora uvolní konce vazních trámů. Trámy se nadzdvihují střídavě na jedné a na druhé straně pomocí páky vytvořené delším trámem. Po každém nadzdvižení se podloží konec vazního trámu špalíkem a pod vazní trám se podsune trámec pro rošt.
Dále se pokračuje bud' stejným způsobem, nebo se trám podloží šroubovými zvedáky. Vazní trámy se podkládají vrstveným roštem až do výše, kde mají být nově uloženy.
Nakonec se krov zajistí kotvami a skobami, znovu se položí krytina a provedou se klempířské práce.
Zdroj článku: Pracujeme na střeše
Další články z kategorie: Krovy a dřevěné konstrukce ZDE
autor: Nakladatelství Sobotáles, Krytiny-Střechy, MS
Tradiční dřevěné krovy - seriál Seriál Krovy a dřevěné konstrukce
Běžným typem krovů starých lidových staveb je krov hambálkové soustavy. Tento krov se skládal z páru…
Celý článek
15. 02. 2012
1 z 1
Krátké zprávy
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Průvodce novou střechou › více zde
-
Slevová akce na sendvičové panely stěnové PUR a PIR pro CZ › více zde
-
Webinář PREFA Aluminiumprodukte - Zapuštěné a zaatikové žlaby › více zde
-
Plechové krytiny SATJAM získaly prestižní potvrzení kvality › více zde
-
7.11. - 9.11.Veletrh Stavotech - Moderní dům Olomouc › více zde
Pro zákazníky
Rubriky článků
- Návrhy střech – základní technické informace
- Střešní krytiny
- Oplechování střech
- Fotovoltaika na střeše
- Střešní okna, světlovody a vikýře
- Okapové systémy - žlaby a svody
- Řemesla na střeše
- Rekonstrukce podkroví
- Zateplování střechy
- Krovy a dřevěné konstrukce
- Pergoly
- Střešní plášť odvětrání
- Ploché střechy
- Doporučené sklony střešních krytin dle ČSN (11/2020)
- převodní tabulka sklonů
- vzorkovník RAL
- Technické listy Belprofile
Rychlé hledání v katalogu
Zobrazit celý katalog
Střešní tašky: Benders, Besk, Betonpres, Bramac, Creaton, Erlus, Euronit, Eurotop, Filko, IBF, Jungmeier, KB Blok, KM Beta, Mediterran, Nelskamp, Roben, Sereni Coperture, Tondach, Walther
Vláknocementové šablony: Cembrit, Eternit Dacora, Eternit Alterna, Eternit New Stonit
Břidlice: Assulo, Dekslate, Richter-Pizarras, SSQ, Topstein, NSQ
Vlnité krytiny: Alinvest, Bituwell, Cembrit, Edilit, Eternit Baltic, Gutta, Haironvillevikam, Onduline, Onduroof, Onduvilla, Zenit
Plechové profilované krytiny: Alukryt, Balex Metal, Belprofile, Borga, Bratex, CzechCover, Dektile, Dektrade - Maxidek, Evertile, Evertech, Gerard, Hille, Isola, Keramet, KOB plechy, Lindab/Rova, Legos, Metrotile, Omak, Onduline, Planja, Powertekk, Prefa, Rheinzink, Ruukki, SAG, Satjam, Stato, Superal, Zambelli
Trapézové plechy: Balex Metal, Borga, Bratex, Bravo Smart Solution, Dekprofile, Haironvillevikam, Keramet, Legos, Lindab, Omak, Planja, Ruukki, Satjam
Falcované krytiny: Al plech Alinvest, Belprofile, Cu plech, Keramet, Lindab, Linedek, Nedzink, Prefa, Pz Plech, TiZn Rheinzink, VM ZINC, TiZn Celje, Bogner nerez
Bitumenové šindele: Akcept, Baros, CRC, Charvát, Technonicol, Guttatec, IKO, Isola, Katepal, Kerabit, Owens Corning, Tegola
Plastové krytiny: Capacco, Eureko, Gutta, Kretz, Lanit Plast, Naturaflex, Onduline, Pama, Polinext, Roofy, Tachovská Břidla, Taška Pyramida, Zenit
Krytiny z přírodních materiálů: Dřevěné šindele, Doškové střechy
Pomocný střešní materiál: Dřevěné latě, bednění, OSB desky, OSB desky Egger, Prvky odvětrání, Anténí tašky, Žlaby, Svody, Střešní výlezy