Lešení a pomocné konstrukce na střechách
Při rekonstrukcích složitých nebo strmých střech je nutné zajistit bezpečnost práce na střeše, přístupnost na střešní konstrukci a ochranu chodců, aut pod střechu. K tomu, aby bylo možné v takovémto prostředí pokračovat ve stavbě, je nutné vždy na střeše montovat pomocné konstrukce jako jsou závěsná lešení, střešní žebříky, manipulační plošiny, stavební výtahy apod..
Závěsné lešení
Stavba lešení od spod stavby až ke střeše není vždy možná. Zvlášť, pokud se objekt nachází v místech, kde by lešení bránilo volnému provozu na ulici adt.. Efektivním řešením, je použití závěsného lešení. Jeho konstrukce nám umožňuje použít ho pouze v úrovni střechy.
Závěsné lešení plně nahradí horolezecké techniky, které vyžadují zkušenosti a mohou být ve výsledku velice drahé. Veškeré demontáže, přesuny materiálu, tesařské, klempířské, pokrývačské práce mohou být plněny bez problémů a hlavně bezpečně.
Druhů závěsného lešení je více. Záleží na konkrétním výrobci.
Lešení FOX. Vyrábí se v třech základních variantách.
Závěsné lešení s kotvou
V tomto typu lešení je na výběr z několika kotev. Mechanickou kotvu je možné použít v případě, že nám stavba umožňuje vrtat do obvodové zdi, tzn. před vytvořením omítek a konečných obkladů. Konzola, která tvoří nosnou část lešení, je zavěšena na kotvě, která prochází skrz celé obvodové zdi. Pokud nám stavba nedovoluje takto provrtat zeď, je zapotřebí použít chemickou či hmoždinkovou kotvu. V obvodové zdi se v tomto případně vytvoří díry, do kterých se tyto kotvy osadí a jakmile se lešení sundá, díra se zapraví. Tento šetrnější zásah do konstrukce budovy je určen většinou pro historické budovy nebo pro objekty, kde byla již dodělána povrchová úprava fasády.
Tímto postupem nám vznikne patro lešení, které je umístěno pod římsou, atikou či jakýmkoli zakončením střechy, takže nezasahuje do její konstrukce a práce mohou probíhat bez větších problémů.
Závěsné lešení FOX s kotvou (www.coleman.cz)
Podlaha je tvořena volně loženými prkny o rozměrech nejčastěji 0,45 x 2,10 x 4,8 m, přičemž na každé straně přesahují minimálně o 300 mm. Uchytí se pomocí třmenů, aby se zabránilo jejich posunutí. Celá podlaha je široká 0,6 - 1,4 m a v případě potřeby ji lze zabezpečit různými geotextiliemi. Zábradlí je vysoké 1,1 - 2,5 m podle potřeby a zajišťuje se klasickými lešenářskými sítěmi. Lešení má maximální dovolené nahodilé zatížení podlahy 0,75 kN/m2.
Zavěšené lešení s ráhnem
Dalším typem v oblasti zavěšených lešení je pomocník s ráhnem. Je vhodný zejména pro střechy, které ještě nemají střešní krytinu, nebo s krytinou, která se dá jednoduše rozebrat (různé skládané krytiny). Ráhno je vybaveno hákem či závěsy (třmenový, šroubový, úhelníkový...), které jsou umístěny na jeho konci. Ten se zahákne za atiku, pozednici nebo na jakékoli místo, kde to konstrukce střechy dovoluje. Součástí je i výškově nastavitelná podlaha.
Závěsné lešení FOX s ráhnem (www.coleman.cz)
Zavěšené lešení na šikminu
Tento způsob zavěšeného lešení se vyznačuje kotvením přímo do krovu. Konzola lešení je obrácena na druhou stranu a kotví se různými šroubovými, třmenovými a úhelníkovými závěsy. Nejvíce je tento způsob lešení využíván u mansardových střech. (obr.)
Doba použitelnosti na všechny tyto produkty je zhruba 10 let.
Závěsné lešení FOX na šikminu (www.coleman.cz)
Stavební výtahy na střechách
K opravám či stavbám střech je zapotřebí samozřejmě materiál, který je nutné na střechy rychle dopravit. K tomu účelu je možné použít stavební výtahy.
Druhů výtahů je opravdu hodně. Každý typ se od ostatních liší něčím jiným a každý má své klady a zápory. Na střechu se dají použít jak výtahy hydraulické šikmé, tak i klasické stavební výtahy, a to v případě, že nám stačí materiál přivést pouze k okraji střechy.
Existují ale také speciální výtahy, které jsou určené na střechu. Jedná se o teleskopický žebřík, který je šikmý a u okraje střechy se zlomí a dále kopíruje tvar střešního pláště. Připevní se ke konstrukci střechy kotevními držáky a tím se zajistí jeho stabilita. Po žebříku se pohybuje pojizdná plošina s košem, ve kterém se přenáší materiál. Rychlost tohoto posunu může být 25 m/min ale také až 50 m/min. Opět záleží na výrobci. Nosnost tohoto koše se pohybuje v rozmezí 150 - 300 kg.
Výtah bývá vysoký maximálně okolo 20 metrů, čímž je jasné, že je určen většinou pro rodinné domy či méně patrové bytové domy.
Šikmý střešní výtah TOPLIFT 234 (www.zdvihacitechnika.cz)
Stavební vrátky
Tímto pojmem rozumíme transportní konzolové zařízení s délkově nastavitelnými rameny sloužící k přenosu materiálu. Jsou k dostání 4 druhy: závěsné, lešenářské, pozemní a střešní. Nás bude ovšem zajímat nejvíce střešní vrátek.
Kovový rám konstrukce se umístí do oblasti střechy a odtud probíhají všechny operace. Vrátek obsahuje motor, naviják, lano a hák, díky kterému, podobně jako jeřáb, přenáší materiál a vše potřebné na střechu či z ní dolů. Únosnost tohoto stroje je různá. Levnější a menší vrátky unesou okolo 250 kg, ty dražší, které se pohybují až okolo 130 000 Kč, mají únosnost třeba 750 kg. Vždy záleží na firmě, která provádí střešní práce, jaký typ zvolí a co všechno bude potřeba transportovat na střechu.
Stavební vrátek Haemmerlin GM 454 (www.stavbaplus)
Střešní žebříky
Aby bylo možné na šikmé střeše pracovat rychle a bezpečně, je vhodné použít střešní žebříky.
Na střechu se připevňují díky nosným profilům, které jsou od povrchu střechy vzdáleny asi 80 mm. Tím je zajištěna stabilita. Vyrábí se většinou z lehkého kovu a jejich příčle bývají čtyřhranné pro bezpečný pohyb. Plochy příčle mívají různé sklony (plošší a strmější strana) a jsou natočeny tak, aby po nich člověk mohl bezpečně přecházet v jakémkoli sklonu střešní roviny.
K dostání jsou i spojovací plechy, které propojí více žebříků k sobě a můžeme tak pracovat na větších střechách. Zatížení těchto žebříků bývá většinou maximálně do 150 kg.
Střešní žebřík (www.zarges.cz)
Manipulační plošiny
Ze všech manipulačních plošin, které jsou k dostání na českém trhu, jsou nejvýhodnější ty, které zahákneme za auto a jednoduše převezeme na jiné místo. Jsou lehké - některé neváží ani 2000 kg, vejdou se pod každý most - jejich průjezdná výška dosahuje třeba pouze dvou metrů a celková šířka nedosahuje ani to. Akumulátory poháněný motor takřka neslyšíte a plošinu můžete ovládat pouze pomocí joysticku.
Jeden typ přívěsných plošin vypadá spíše jako pavouk s krkem žirafy. Je to zvláštní zařízení, které ulehčuje práci nejen na střechách. Díky dlouhému rameni, které dosáhne až do výšky 25 m můžeme opravovat či stavět ve výškách, kde by to bylo jinak velice obtížné. Po rameni se pohybuje kovový koš, který má ochranné bočnice vysoké okolo 1 - 1,5 m.
Dalším typem mohou být ramenové plošiny, které svým vzhledem připomínají spíše zahradní sekačku s obřím ramenem. Jejich dosah bývá většinou do 20 m a váží od 3000 kg až třeba do 12 000 kg.
Ramenová plošina (www.vysokozdvizne-plosiny.com)
Existují ještě nůžkové plošiny, které mohou být na elektrický nebo naftový pohon, a nebo plošiny teleskopické. Oba druhy plošin se využívají spíše v interiérech, jelikož se jejich rameno pohybuje pouze ve vertikálním směru. V okrajových případech se využívá na drobné opravy exteriéru, ovšem většinou ne na střechy.
Nůžková elektrická plošina (www.vysokozdvizne-plosiny.com)
Další články z kategorie: Doplňkové konstrukce ve střeše, ostatní informace ZDE
autor: AZ/krytiny-strechy.cz
Krátké zprávy
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Průvodce novou střechou › více zde
-
Slevová akce na sendvičové panely stěnové PUR a PIR pro CZ › více zde
-
Webinář PREFA Aluminiumprodukte - Zapuštěné a zaatikové žlaby › více zde
-
Plechové krytiny SATJAM získaly prestižní potvrzení kvality › více zde
-
7.11. - 9.11.Veletrh Stavotech - Moderní dům Olomouc › více zde
Pro zákazníky
Rubriky článků
- Návrhy střech – základní technické informace
- Střešní krytiny
- Oplechování střech
- Fotovoltaika na střeše
- Střešní okna, světlovody a vikýře
- Okapové systémy - žlaby a svody
- Řemesla na střeše
- Rekonstrukce podkroví
- Zateplování střechy
- Krovy a dřevěné konstrukce
- Pergoly
- Střešní plášť odvětrání
- Ploché střechy
- Doporučené sklony střešních krytin dle ČSN (11/2020)
- převodní tabulka sklonů
- vzorkovník RAL
- Technické listy Belprofile
Rychlé hledání v katalogu
Zobrazit celý katalog
Střešní tašky: Benders, Besk, Betonpres, Bramac, Creaton, Erlus, Euronit, Eurotop, Filko, IBF, Jungmeier, KB Blok, KM Beta, Mediterran, Nelskamp, Roben, Sereni Coperture, Tondach, Walther
Vláknocementové šablony: Cembrit, Eternit Dacora, Eternit Alterna, Eternit New Stonit
Břidlice: Assulo, Dekslate, Richter-Pizarras, SSQ, Topstein, NSQ
Vlnité krytiny: Alinvest, Bituwell, Cembrit, Edilit, Eternit Baltic, Gutta, Haironvillevikam, Onduline, Onduroof, Onduvilla, Zenit
Plechové profilované krytiny: Alukryt, Balex Metal, Belprofile, Borga, Bratex, CzechCover, Dektile, Dektrade - Maxidek, Evertile, Evertech, Gerard, Hille, Isola, Keramet, KOB plechy, Lindab/Rova, Legos, Metrotile, Omak, Onduline, Planja, Powertekk, Prefa, Rheinzink, Ruukki, SAG, Satjam, Stato, Superal, Zambelli
Trapézové plechy: Balex Metal, Borga, Bratex, Bravo Smart Solution, Dekprofile, Haironvillevikam, Keramet, Legos, Lindab, Omak, Planja, Ruukki, Satjam
Falcované krytiny: Al plech Alinvest, Belprofile, Cu plech, Keramet, Lindab, Linedek, Nedzink, Prefa, Pz Plech, TiZn Rheinzink, VM ZINC, TiZn Celje, Bogner nerez
Bitumenové šindele: Akcept, Baros, CRC, Charvát, Technonicol, Guttatec, IKO, Isola, Katepal, Kerabit, Owens Corning, Tegola
Plastové krytiny: Capacco, Eureko, Gutta, Kretz, Lanit Plast, Naturaflex, Onduline, Pama, Polinext, Roofy, Tachovská Břidla, Taška Pyramida, Zenit
Krytiny z přírodních materiálů: Dřevěné šindele, Doškové střechy
Pomocný střešní materiál: Dřevěné latě, bednění, OSB desky, OSB desky Egger, Prvky odvětrání, Anténí tašky, Žlaby, Svody, Střešní výlezy