Střešní krytiny
Záruky, smlouva o dílo na střechu
12. 6. 2013
Záruky
Poskytované záruky se mohou řešit z hlediska Občanského zákoníku, stejně tak z hlediska Obchodního zákoníku. Rozdíl je v tom, o které subjekty ve vztahu mezi prodávajícím a kupujícím se jedná. Zůstaňme u Občanského zákoníku. Ten říká, že záruka platí po dobu 24 měsíců. U věcí, které jsou určeny k tomu, aby se jich užíva- lo po delší dobu, a těmi většina materiálů zmiňovaných v této knížce bezesporu je, může být záruční lhůta prodloužena nad dobu 24 měsíců.
Obecně platí, že na žádost kupujícího je prodávající (výrobce) povinen poskytnout záruku písemnou formou, a pak hovoříme o záručním listu.
Záruční list by měl obsahovat minimálně údaje o výrobci (prodávajícím), údaje o kupujícím a uživateli, rozsah záruky a délku záruční doby. Některý výrobce žádá i údaje o realizační firmě, která materiál zabudovala.
Každý výrobce si může stanovit na výrobek prodlouženou záruční lhůtu podle vlastní úvahy a tuto prodlouženou garanci při splnění jasných podmínek poskytnout. Z tohoto důvodu se v praxi setkáváme s různě dlouhými zárukami u materiálů, a to třeba i u materiálů ze stejné kategorie, avšak od jiného výrobce. Jinými slovy například na střešní krytiny může být poskytnuta záruka od Občanským zákoníkem předepsaných základních dvou let až například do padesáti let, a stále se jedná o materiál vhodný jako střešní krytina.
Pozor! Nezaměňovat údaj o životnosti materiálu s údajem o záruce na materiál!
Rozsah aktuálně platných záruk uvádíme v jednotlivých kapitolách u jednotlivých bloků výrobků.
Smlouva o dílo, výběr realizační firmy, cenová nabídka, stavební deník
Odborníci se shodnou, že střecha, ať již plochá nebo šikmá, patří mezi nejexponovanější konstrukční části budovy a svou kvalitou a funkční spolehlivostí do značné míry ovlivňuje způsobilost celého objektu. Když bylo použito v úvodním slovu knihy přirovnání stavebnictví k medicíně, dovolím si v případě střechy příměr s hlavou, nebo dokonce přímo s mozkem člověka. Dojde-li k problému v této oblasti lidského těla, zasáhne neduh obvykle i jeho jiné části. Stejně tak tomu je se střechou.
Na střechu samozřejmě prší, a když voda správně stéká, nic se neděje. Pršl-ll však do střechy nebo do ní zatéká, případně kondenzuje-li ve střeše voda, pak nastane leckdy velký a mnohdy komplikovaně řešitelný problém. Tato závada zasáhne i dal- ší části budovy a je jí ohrožen požadovaný stav vnitřního prostředí celého objektu.
Z výše uvedeného příměru vyplývá, že od střechy se vyžaduje, aby odolávala veš- kerým účinkům vnějšího prostředí, a to je úkol mnohdy značně náročný. Z praxe lze bohužel konstatovat, že ne vždy si s tímto zadáním projektant či realizační firma bezchybně poradí. Je nutné si správně vybrat právě onu specializovanou realizační firmu. Pokrývač používá základní projektové a technické dokumentace střech a musí se orientovat v platných normách. Je třeba, aby pro pokládání krytin střech a střešních konstrukcí zvolil správný postup práce a vhodný druh materiálu - a přiznejme si, že v současné nabídce na našem trhu jich není zrovna málo.
Doporučení dobré realizační firmy lze získat zejména u Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, dále u odborných prodejců střešních krytin nebo poptávkou například u sousedů, kteří v minulosti tuto problematiku řešili a mají vlastní pozitivní nebo negativní zkušenost, a v neposlední řadě na různých specializovaných výstavách.
Řada dobrých firem, dokonce myslím, že drtivá většina, má k dispozici i vlastní referenční objekty, kde prováděla odborné práce. V takovém případě je vhodné si tyto stavby prohlédnout na místě samém a udělat si, byť laický, obrázek o kvalitě provedených prací konkrétní realizační firmou.
Dobrá realizační firma by měla objednateli práce minimálně předložit podrobnější cenovou nabídku a návrh smlouvy o dílo. Z praxe vyplývá, že je nutno, aby cenová nabídka obsahovala výměry jednotlivých částí střechy, čitelně cenu použitého materiálu (nejlépe ve specifikaci použitých prvků), samostatně vyčíslenou cenu za práci, případně i cenu za dopravu materiálu na stavbu, cenu za manipulaci s materiálem (při rekonstrukcích i cenu za likvidaci odpadu) a rovněž platnou sazbu daně z přidané hodnoty.
K tomu, aby mohla být vypracována cenová nabídka, se vyžaduje projektová dokumentace nebo skutečné zaměření střechy. Z projektové dokumentace je třeba poskytnout minimálně půdorys střechy. Druh krytiny je uveden v technickém popisu. Smlouvu o dílo je nezbytné uzavřít jednoznačně v písemné formě, i zde platí ono rčení "co je psáno, to je dáno". Obě smluvní strany tak předejdou možným komplikacím, které mohou nastat jak na straně realizátora, tak i na straně investora.
Nejen z výše uvedeného důvodu by smlouva o dílo měla být oboustranně vyvážená a měla by obsahovat základní údaje. Mezi ně patří přesné identifikační znaky objednatele i zhotovitele díla, adresa objektu realizace prací, rozsah prací podložený právě odsouhlasenou cenovou nabídkou, práva a povinnosti obou stran, termín realizace díla, datum zahájení a dokončení prací, případná výše penále za nedodržení některého z termínů, platební podmínky, výše záloh, možnosti odstoupení od díla při nedodržení některých smluvních ujednání a podobně.
Kvalitní realizátor by měl doložit, že je řádně pojištěn. Pojištěním by mělo být kryto způsobení škody třetí (další) osobě a pojištění úrazové. Samotní pracovníci realizující dílo by měli být řádně proškoleni o požární ochraně, bezpečnosti práce, provozování strojů a mechanizmů, které budou používat, včetně platného certifikátu o absolvování proškolení.
V otázce poskytování zálohy před započetím díla nepanují jednoznačná pravidla. Toto ujednání považujeme za jeden z bodů, kde může dojít ke kompromisu z obou smluvních stran. Z praxe se nedá jednoznačně říci, jaká výše (a zda vůbec nějaká) zálohy je považována za běžnou. Silná realizační firma nebude s největší pravděpodobností žádat zálohu žádnou, na rozdíl od menšího živnostníka, který o zálohu pravděpodobně požádá. Realizátoři mají dlouhodobé kontakty s obchodními firmami, které je zásobují materiálem. Není tím ale řečeno, že nakupují na faktury se splatností po odběru zboží; i obchodníci mnohdy žádají platby předem. Jediné, co by se obecně dalo z praxe vysledovat, je fakt, že seriozní realizátor nežádá předem zálohu v plné výši celkové ceny díla včetně materiálu.
Důležitým bodem smlouvy o dílo by mělo být uvedení záruky. Záruka může být jiná na provedení díla, čili na práci, a jiná na samotný materiál, ze kterého bylo dílo provedeno. Záruku na práci poskytuje pouze a výhradně realizátor, kdežto záruku na materiál dává výrobce. Oba tyto subjekty by měly své záruky poskytnout v písem né formě s uvedením parametrů, na co se záruka přesně vztahuje.
Po dokončení díla doporučujeme sepsat předávací protokol o díle. V takovém písemném dokumentu se mohou všechny strany vyjádřit (naposledy) ke kvalitě díla a vznést připomínky, a to zejména strana dílo přebírající.
Součástí každé realizace stavebního díla by měl být stavební deník. Tento dokument je jediný doložitelný písemný komunikační zdroj mezi realizační firmou a investorem, v němž se zobrazuje celý postup díla v čase a z něhož je jasně patrné, jestli nastal nějaký problém nebo neshoda, případně co ovlivnilo stavbu. Obě (všechny) zúčastněné strany mající nějaký vztah k provádění díla mohou využít (nebráním se konstatování, že dokonce musí využít) práva zápisů důležitých skutečností do stavebního deníku.
zdroj článku: Šikmé střechy
autor: Pavel Kopta, Jana Janoušková
Štítky: Stavební smlouva, Záruka stavební práce
Rozdělili jsme více než 45 článků nabitých informacemi o střechách do přehledných témat, která vám
rychle pomohou se v problematice vyznat. Nestrácejte čas hledáním a mějte vše na jednom místě.
-
RUUKKI - Provozní doba do konce roku 2024 › více zde
-
Školení COMAX 2025 - změny v prezentaci a školení › více zde
-
Slevová akce na krytiny Belprofile Click, Nordic a Royal pro CZ a SK › více zde
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Průvodce novou střechou › více zde
-
Webinář PREFA Aluminiumprodukte - Zapuštěné a zaatikové žlaby › více zde
- Návrhy střech – základní technické informace
- Střešní krytiny
- Oplechování střech
- Fotovoltaika na střeše
- Střešní okna, světlovody a vikýře
- Okapové systémy - žlaby a svody
- Řemesla na střeše
- Rekonstrukce podkroví
- Zateplování střechy
- Krovy a dřevěné konstrukce
- Pergoly
- Střešní plášť odvětrání
- Ploché střechy
- Doporučené sklony střešních krytin dle ČSN (11/2020)
- převodní tabulka sklonů
- vzorkovník RAL
- Technické listy Belprofile
Střešní tašky: Benders, Besk, Betonpres, Bramac, Creaton, Erlus, Euronit, Eurotop, Filko, IBF, Jungmeier, KB Blok, KM Beta, Mediterran, Nelskamp, Roben, Sereni Coperture, Tondach, Walther
Vláknocementové šablony: Cembrit, Eternit Dacora, Eternit Alterna, Eternit New Stonit
Břidlice: Assulo, Dekslate, Richter-Pizarras, SSQ, Topstein, NSQ
Vlnité krytiny: Alinvest, Bituwell, Cembrit, Edilit, Eternit Baltic, Gutta, Haironvillevikam, Onduline, Onduroof, Onduvilla, Zenit
Plechové profilované krytiny: Alukryt, Balex Metal, Belprofile, Borga, Bratex, CzechCover, Dektile, Dektrade - Maxidek, Evertile, Evertech, Gerard, Hille, Isola, Keramet, KOB plechy, Lindab/Rova, Legos, Metrotile, Omak, Onduline, Planja, Powertekk, Prefa, Rheinzink, Ruukki, SAG, Satjam, Stato, Superal, Zambelli
Trapézové plechy: Balex Metal, Borga, Bratex, Bravo Smart Solution, Dekprofile, Haironvillevikam, Keramet, Legos, Lindab, Omak, Planja, Ruukki, Satjam
Falcované krytiny: Al plech Alinvest, Belprofile, Cu plech, Keramet, Lindab, Linedek, Nedzink, Prefa, Pz Plech, TiZn Rheinzink, VM ZINC, TiZn Celje, Bogner nerez
Bitumenové šindele: Akcept, Baros, CRC, Charvát, Technonicol, Guttatec, IKO, Isola, Katepal, Kerabit, Owens Corning, Tegola
Plastové krytiny: Capacco, Eureko, Gutta, Kretz, Lanit Plast, Naturaflex, Onduline, Pama, Polinext, Roofy, Tachovská Břidla, Taška Pyramida, Zenit
Krytiny z přírodních materiálů: Dřevěné šindele, Doškové střechy
Pomocný střešní materiál: Dřevěné latě, bednění, OSB desky, OSB desky Egger, Prvky odvětrání, Anténí tašky, Žlaby, Svody, Střešní výlezy